Vademekum
pro zájemce o buldočka a začínající chovatele


Dovolte mi, aby Vás přivítala pár řádky na této stránce, která byla vytvořena v duchu jakési příručky. Měla by podat odpovědi na nejčastější otázky potencionálních i čerstvých majitelů buldočků a začínajících chovatelů. Tato stránka vznikla na základě dotazů některých z Vás, kteří jste požadovali mít základní informace shrnuté. Ač nejsem žádný velký odborník, pokusila jsem se sepsat svými slovy snad vše, co je důležité vědět a mít na paměti.

Podotýkám, že veškeré důležité informace, které by měl KAŽDÝ člen klubu znát již při vstupu do klubu, jsou sepsány v normách klubu ( stanovy klubu, zápisní řád, bonitační řád ), které najdete na http://kfb.cz/normy.html
Iva Dvořáková, členka klubu KFB

Máte-li jakékoliv jiné dotazy týkající se chovu francouzského buldočka, vložte je do dotazníku.

Budeme se snažit v co nejkratší době na ně odpovědět.

 

Na úvod seznámení s několika běžně používanými zkratkami : 
FCI – Fédération Cynologique International ( Mezinárodní kynologická federace,která je vrcholným orgánem národních kynologických sdružení)
ČMKU – Českomoravská kynologická unie
KFB – Klub francouzských buldočků, z.s.
MSBMK – Moravskoslezský bulldog mops klub, z.s.
HPCH – hlavní poradce chovu

 

   Pro ZÁJEMCE o nového člena rodiny


Každý zodpovědný potencionální majitel pečlivě vybírá a zvažuje, od jakého chovatele si štěňátko pořídí, zda s PP nebo bez PP. Přemýšlí nad tím, jak by mělo vypadat takové vhodné prostředí, kde jsou  štěňata vychovávána, jak mají být socializována apod. Odpovědi na většinu takovýchto otázek budoucího majitele štěňátka najdete ve dvou velice povedených článcích od p. Vladimíry Tiché z ČMKU. První článek se týká 10ti otázek, které by si měl každý z budoucích majitelů psa položit před tím, než se rozhodne si štěňátko koupit Deset otázek pro budoucího majitele psa a druhý článek je na téma Od koho si koupíme příštího člena rodiny?

 

Kladete si otázku, pro jaké plemeno se rozhodnout ?
Pořízení štěňátka je důležité rozhodnutí, které by měl každý předem zvážit. Je důležité si uvědomit, za jakým účelem si pejska pořizuji, zda mu jsem ochotna věnovat tolik času, který si zaslouží, zda je schopný zůstat sám doma s ohledem na Vaši pracovní dobu. U některých plemen psů je důležitý jejich výcvik a pravidelné navštěvování cvičáku.
Ne každý pes je vhodný na dvorek, nebo naopak do bytu. Někteří doslova milují zimní radovánky, jiní při pohledu z okna na padající sníh zalezou do pelíšku a k venčení je potřeba je doslova přemluvit. Je důležité proto zvážit všechna  pro a proti, a dle toho si  vybrat plemeno, které bude Vašemu srdci nejblíže.

 

Plánujete si pořídit francouzského buldočka?
Patříte mezi širokou skupinu lidí, kterým se zalíbili placatí, funící a občas „prdící“ pejskové? Francouzský buldoček je právě jedním z plemen, které toto splňuje. Jsou velice milí, mazliví, vhodní ke starším lidem a dětem. Francouzský buldoček je společenské plemeno, které Vás bude doprovázet všude tam, kde jste vy. Není to pes, kterého byste zavřeli venku v boudě a během dne se o něho nemuseli starat. Má rád procházky, ale vzhledem k jeho brachycefalickému typu je důležité vybrat jejich vhodnou dobu a také délku ( v letních měsících doporučuji ráno či pozdní odpoledne z důvodu možného přehřátí ).
Před pořízením buldočka je také důležité znát možné zdravotní problémy a s nimi při koupi tohoto úžasného plemene počítat.
Základním článkem je standard plemene, který Vám přesně nastíní, jak má buldoček přesně vypadat  - http://kfb.cz/standard.html

 

Jaké  základní barvy francouzského buldočka standard povoluje?
Standard plemene francouzského buldočka povoluje pouze 4 základní barvy:

Barva žíhaná  - Srst má tmavé až černé zbarvení, ale musí v ní být vidět znatelná základní barva - fawn.

Barva fawn - Je základní barvou francouzského buldočka. Je to zbarvení  od bílé kávy přes všechny odstíny až po červenou. Současně může být s tmavou maskou nebo bez ní.
Strakoš fawn - Zbarvení srsti je prevážne bílé barvy a plotny barvy fawn. Buldocek muže mít tmavou masku nebo muže být bez ní.
Strakoš žíhaný - Srst je bílé barvy a plotny jsou tmavého až černého zbarvení. V tmavých plotnách musí být znatelná základní barva - fawn. Úplně bílí jedinci se přiřazují k barvě žíhaný strakoš.
Zdroj: www.kfb.cz

 


Jaká je cena štěňátka s průkazem původu?
Ceny štěňat jsou smluvní záležitostí mezi zájemcem (kupujícím) a chovatelem (prodávajícím). Obecně by měla být cena adekvátní kvalitě štěněte. Ta je dána samozřejmě nejen chovnou hodnotou rodičů,ale v neposlední řadě způsobem odchovu ! Je samozřejmé,že štěně,které vykazuje určitou odchylku od standardu,by mělo být prodáno se slevou (  např. pejsek s nesestouplým varletem – tato vada je zjevná). Zkušený chovatel mnohdy odhadne i určité předpoklady pro výstavní kariéru zvířete a  naopak. Proto i cena štěňat z jednoho vrhu nemusí být totožná. Nelze však stanovit nějaký „klubový ceník“! Zajisté se do cen štěňat jednotlivých plemen promítá i jejich momentální obliba ( „prodejnost“) a také sezónnost nabídky. Pro seznámení s cenami je dobré se poptat v jednotlivých chovatelských stanicích a rozhodnout se po získání dalších důležitých informacích o jejich chovech.
Autor: Ing. Jelena Vrzáková

 

Kde najdu základní informace o péči o štěňátko, jeho výživu, růst, vývin a výcvik?
Velice zajímavé „Povídání o buldočkovi…“, jeho historii a informace o něm najdete ve stejnojmenné knížce, kterou sepsal HPCH pan Pavel Kolář. Knížku získá zdarma každý nový člen klubu KFB, z.s. Na dotaz o možnosti objednání této knížky můžete kontaktovat jednatelku klubu p. Janu Vaněčkovou (http://kfb.cz/vybor.html)
V knihkupectví jsou k dostání překládané knížky ze zahraničí s názvem „ Francouzský buldoček“ od Muriel P. Leevové, Esther Verhoef nebo Anne Posthoff. Za česky zpracovanou knížku vděčíme manželům Sojkovým. Ve světě internetu pak máme možnost najít mnoho dalších informací, které chceme vědět.
DOPORUČENÍ : Největším a nejaktuálnějším zdrojem informací by pro Vás, jako potencionálního majitele buldočka, však měl být samotný chovatel.
Většina chovatelských stanic umožňuje zájemcům nezávaznou návštěvu, při které máte možnost se zeptat na vše od výživy až po výchovu buldočka. Při této návštěvě se pak můžete ujistit, zda francouzský buldoček je to plemeno, které bude Váš život doprovázet 10 – 15 let.

 

Kde najít informace o plánovaných vrzích či narozených štěňátkách?
Nejaktuálnější informace mají vždy regionální poradci chovu a hlavní poradce chovu.
Kontakty na jednotlivé  poradce najdete na http://kfb.cz/kolegium.html
Plánované vrhy zjistí poradce chovu dle vydání krycích listů a narození štěňátek je mu oznámeno chovatelem zasláním Hlášením vrhu regionálnímu poradci chovu i hlavnímu poradci chovu.
Další možností je vyhledání  chovatelských stanic na internetu a dotázání, zda neplánují štěňátka. Seznam chovatelských stanice, které chovají pod KFB, najdete na http://kfb.cz/chovatele.html
Upozorňujeme, že pod tímto odkazem nejsou sepsány všechny chovatelské stanice v ČR, ale pouze ty, které chovají pod KFB a využily možnost prezentování na webových stránkách klubu.
Seznam chovatelských stanic chovajících pod MSBMK najdete na http://msbmk.cz/francouzskybuldocek/t/chovatele686/
Díky sociální síti Facebook se můžete poptat na plánovaná či nabízená štěňátka francouzského buldočka s průkazem původu z České i Slovenské  republiky ve skupině „Francúzsky buldoček a mops  s PP-plánované vrhy a aktuálna ponuka šteniatok“.
Odkaz na tuto skupinu najdete na https://www.facebook.com/groups/961746833905735/?fref=ts

 

S jakými zdravotními potížemi se můžeme u buldočka setkat?
Jak jsem již psala výše -  buldoček patří mezi brachycefalické plemeno – má krátkou nosní přepážku, což způsobí, že nedokáže dostatečně zchladit vzduch a může tak dojít k přehřívání. V případě přehřátí je potřeba pejska chladit ze spodu, tedy bříško a třísla vlhkým či mokrým hadrem, případně pejska položte na dlaždičky. Nikdy nedávejte mokrý hadr na pejska!
Dalším problémem je jejich páteř, která zcela odlišný tvar od většiny ostatních plemen. Při špatném seskoku nebo běhu může dojít ke skřípnutí ploténky nebo nervu a problém je na světě. Jednak to může být způsobenou nějakým defektem na páteři, jindy stačí jejich někdy až hyperaktivní pohyb.
Buldočci také mohou mít delší měkké patro, které způsobí rychlé zadýchání a chroptění. Při zhoršenému dýchání může dojít jeho následkem ke zvětšení a zavodnění srdíčka. Problém pak vyřeší veterinární lékař, který provede operaci měkkého patra.

 

Jsou u buldočka povinné zdravotní testy?
Momentálně se v obou klubech, které zaštiťují toho plemeno, diskutuje nad zavedením povinných testů pro zlepšení chovu a zdraví francouzského buldočka. Zvažuje se zavedení testu paternity, vyšetření na luxaci pately, srdíčka či páteře. Tato vyšetření by měla omezit zdravotní problémy buldočků. Musíme si však uvědomit, že hlavní slovo má vždy genetika, které poručit nemůžeme. I když rodiče a prarodiče budou vyšetřeni s kladným výsledkem, nelze vyloučit, že i přes to se některá vada u potomstva nevyskytne.
S účinností od 1.1.2018 se pro účely bonitace v KFB vyžaduje zapsané zdravotní/veterinární vyšetření  luxace pately, resp. doložení  zprávy veterinárního lékaře provádějícím toto vyšetření, s výsledkem stupně luxace pately max. 2. Ostatní zdravotní testy jsou u buldočků dobrovolné.

 

Jak najít štěňátko z ověřené chovatelské stanice?
S výběrem štěňátka si dejte na čas. Uvědomte si, že si pejska nekupujete na rok, ale že to bude Váš společník na 10-15 let. Poohlédněte se po výstavách ve Vašem okolí, zeptejte se vystavovatelů a chovatelů na vše, co Vás napadne. Pomazlete se s buldočkem a zkuste se zamyslet nad tím, zda toto plemeno je právě to, se kterým byste chtěli trávit veškerý svůj čas. Velkým pomocníkem v dnešní době je i internet, kde si můžete najít většinu chovatelských stanic, zkontaktovat je a domluvit si v nich nezávaznou návštěvu, abyste viděli, jak jsou pejskové v té dané  chovatelské  stanici socializováni a  jak je o ně postaráno. Máte pak velkou příležitost vyptat se chovatele na všechno, co Vás zajímá ohledně plemene, chovu a dalších zajímavostí. Informujte se plánovaný vrh,  odchované potomky, zdraví pejsků a podobně. Ověřte si tu správnou chovatelskou stanici, ze které chcete mít štěňátko s průkazem původu protože nechcete podporovat neeetické množení. To můžete jen a pouze VY.
Seznam většiny chovatelských stanic, které chovají pod KFB-Klubem francouzských buldočků, z.s. najdete na http://kfb.cz/chovatele.html

 

    Pro MAJITELE francouzského buldočka


Mám štěně, co s ním dál?
První informace ohledně krmení, venčení, vitaminů, zaregistrování pejska u veterinárního lékaře, povinného očkování a odčervení by vám měl poskytnout chovatel hned při koupi.
Následné  očkování, pravidelné schéma odčervení, případnou  vakcinaci na další choroby Vám doporučí veterinární lékař.
Většina chovatelský stanic nabízí plnohodnotný chovatelský servis, což znamená, že pokud si nebudete vědět s něčím rady, můžete se obrátit přímo na chovatele. I on chce mít přehled o tom, co se s jeho odchovem děje, zda je dobře krmen, a co z něho nakonec vyrostlo. Je to však jen na Vás, zda chovatelský servis využijete.
Pokud se Vám zdravotně něco nebude líbit, na nic nečekejte a ihned vyhledejte veterinárního lékaře.
Jak štěňátko poroste, můžete se rozmýšlet, zda s ním nezkusit výstavy. Výstavy nejsou  při koupi pejska s PP povinností, ale pouze  dávají Vám možnost rozhodnout se pro rozšíření řady  chovatelů ( a můžete získat i spoustu přátel „stejné krevní skupiny“).
Pokud by Vás i pejska výstavy lákaly, doporučila bych  jet se podívat na nějakou menší výstavu, abyste měli představu, co je potřeba  absolvovat,co má pejsek i Vy umět ukázat,aby byl výstavně úspěšný.

 

Importované štěně ze zahraničí.
Pokud si koupíte štěňátko ze zahraničí, je potřeba ho přeregistrovat ve státě, do kterého byl přivezen, tedy v České republice. Přeregistraci provádí  Plemenná kniha – p. Monika Truksová, tel: 234 221 374, email: truksova@cmku.cz
Rodokmen zašlete na adresu ČMKU – Plemenné knihy k paní Truksové, která za poplatek pejska přeregistruje a odešle přeregistrovaný průkaz původu doporučeně na adresu majitele psa. Majitelé mohou využít i osobní vyzvednutí rodokmenu přímo na Plemenné knize po dohodě s p. Truksovou.
Adresa ČMKU - Maškova 3, 182 53 Praha 8

 

Jak se stát členem klubu KFB–Klub francouzských buldočků, z.s.?
Je-li chovatel, od kterého si  štěňátko kupujete, členem klubu KFB, měl by Vám při koupi štěňátka podat informace o možnosti vstupu do klubu. Pro vstup do klubu je potřeba vyplnit přihlášku, kterou je možné stáhnout z http://kfb.cz/prihlaskaclen.pdf , vyplnit, zaplatit zápisné a příspěvek, a následně odeslat jednatelce klubu. Veškeré potřebné informace najdete v přiložené přihlášce. Výbor klubu jedná začátkem každého měsíce o přijetí nových členů. Následně Vám paní jednatelka odešle vyrozumění, zda se stáváte členem klubu.
Členský příspěvek pro následující rok je splatný do 31. ledna daného roku. V případě nezaplacení budete ze seznamu členů klubu vyškrtnut dle platných stanov KFB - http://kfb.cz/stanovy.html
Po přijetí do klubu stvrzujete, že souhlasíte s dodržováním norem stanovené tímto zapsaným spolkem. Součástí norem jsou STANOVY klubu, ZÁPISNÍ a BONITAČNÍ řád, a STANDARD plemene, podle kterého se KFB řídí.
Normy jsou k přečtení na http://kfb.cz/normy.html

 

Jaké nese výhody členství v KFB–Klub francouzských buldočků, z.s.?
Při potvrzení přijetí do klubu Vám bude zaslána krásná publikace „Povídání o buldočkovi…“, kterou sepsal pan Pavel Waltr Kolář, hlavní poradce chovu.
Klub KFB vydává od roku 2016 Ročenku, která je zasílána koncem roku všem členům klubu. Nečlenové klubu si ji mohou objednat, dle platného ceníku ( http://kfb.cz/cenik.html ) u redaktorky.
Každému členu klubu je zaslán jako dárek od klubu nástěnný kalendář pro následující rok, ve kterém najde kromě klubových akcí i výstavy vyššího typu, které se konají další rok.
Členové mohou využít ZDARMA inzerce, např. prezentace chovatelské stanice, šampionů, narozených štěňátek  a  krycích psů v Ročence či na webových stránkách.
Členství  má  pro chovatele výhody,protože  mají proti nečlenům výrazně nižší poplatky za bonitace, vystavení krycího listu a  za zapsané štěně,(ten který hradí majitel psa).
Pro absolvování klubových či speciálních výstav však není podmínkou být členem klubu.
Klubový šampion KFB - Po dosažení požadovaného počtu bodů z výstav u Vašeho pejska můžete HPCH zaslat žádost o vystavení tohoto prestižního titulu.
Všichni Kluboví šampioni, kteří dosáhli v daný  rok na tento titul, budou slavnostně automaticky vyhodnoceni na zářijové Klubové výstavě a bude jim předána věcná cena.
Podmínky pro získání titulu Klubový šampion KFB najdete na http://kfb.cz/klubsamp.html

 

   Pro zájemce o VÝSTAVY


Jak se přihlásit na  výstavu?
Výstav se mohou zúčastnit všichni psi s platným průkazem původu F.C.I., kteří jsou zapsáni v plemenných knihách ČR nebo (jsou-li v majetku cizích státních příslušníků) v uznaných plemenných knihách F.C.I.. Zažádat o přihlášku a propozice na danou výstavu je možno u pořadatelů konkrétní výstavy a to telefonicky, mailem, faxem nebo poštou. Kontakty na pořadatele jednotlivých výstav naleznete v přehledu výstav na ČMKU (http://www.cmku.cz/cz/vystavy-137 ). Stačí si pak už jen vybrat Vámi zvolenou výstavu, kliknout na odkaz týkající se organizace, která ji pořádá a postupovat dle přiložených propozic k vyplnění a zaplacení přihlášky na výstavu. Každá výstava má zpravidla dva termíny uzávěrky pro přijetí přihlášek. První termín uzávěrky je přibližně dva měsíce před datem konání výstavy (nižší výstavní poplatek) a druhá zhruba 5 týdnů před konáním výstavy (vyšší výstavní poplatek). Pro rozlišení první a druhé uzávěrky rozhoduje datum poštovního razítka na obálce se zaslanou přihláškou. Přibližně 10 dnů před termínem výstavy poštou obdržíte potvrzení o přijetí vašeho psa na výstavu tzv. Vstupní list. V něm je uvedeno, pod kterým číslem je váš pes zařazen ve výstavním katalogu, případně číslo kruhu, ve kterém proběhne posouzení vašeho psa.


Jak připravit psa na výstavu?
Výstava psů je především soutěž krásy. Proto by váš pes měl být dobře připraven zejména po této stránce. Rozhodující je kvalita srsti a celková tělesná kondice. Psy na výstavách předvádíme zcela zdravé, bez chirurgických zákroků, které by změnily exteriér psa a pokud možno v ideální kondici tzn. ani příliš tlusté, ani příliš hubené. Srst musí být čistá a bez vnějších parazitů.
Účast na výstavě však klade na psa také značné nároky psychické, proto je velmi rozumné, pokud je pes na výstavu připraven i po této stránce již z domova. Pro nezkušené vystavovatele může být výborným pomocníkem navštívení jiné výstavy z pozice diváka. Okoukáte tak praktiky zkušených chovatelů a i Váš pejsek si tak lépe zvykne na větší množství pejsků. Výstava představuje pro psa (zvlášť účastní-li se jí poprvé) poměrně stresující prostředí a tak nemá valného významu učit psa výstavním manýrům až na místě. Pro úspěšnou účast na výstavě bude důležité, aby Váš pes uměl chodit na výstavním vodítku u Vaší levé nohy, dokázal vydržet v klidu na zemi a na stole ve výstavní pozici, nechal si v klidu cizím člověkem zkontrolovat chrup a v případě samců i sáhnout na varlata. Neovladatelný pes, který nedokáže chvíli postát v klidu, chová se nevyzpytatelně vůči cizím osobám nebo psům by neměl na výstavu raději chodit.

 

Jak probíhá posuzování na výstavách?
Na výstavách se podrobně hodnotí exteriér psa zkušenými a kvalifikovanými rozhodčími pro dané plemeno. Ti posuzují především to, nakolik se jednotliví psi přibližují standardu svého plemene, tzn. zda ve všech parametrech a proporcích vystihují podobu plemena, které zastupují. Posouzení psů probíhá ve výstavních kruzích označených čísly. Psi nastupují do kruhu podle jednotlivých tříd a jsou svoláváni nikoliv podle jmen, ale podle čísel, pod kterými jsou uvedeni ve výstavním katalogu (každý vystavovatel obdrží katalog při vstupu na výstavu zdarma). Před samotným posuzováním si vystavovatel musí, pro lepší identifikaci v kruhu, upevnit číslo psa (obdrží s katalogem nebo v kruhu u zapisovatelek před zahájením posuzování) na viditelné místo svého oblečení (zpravidla levá strana).
Rozhodčí si obvykle nechá nastoupit všechny psy přihlášené do dané třídy a všem nejprve zkontroluje chrup, výšku a u psů také varlata. Dále probíhá posouzení psa v pohybu. Mechaniku pohybu psa může rozhodčí objektivně posoudit pouze v klusu. Psi se dále hodnotí v tzv. výstavním postoji, kde je žádoucí, aby pes vydržel v klidu stát i několik minut, Každý posouzený pes si z kruhu odnese písemný posudek s výsledným oceněním, diplom a oceňovací stužku. Pokud budete mít štěstí a váš pes ve své třídě nějaký titul obdrží, je pravděpodobné, že budete do kruhu voláni později ještě jednou, soutěžit o další tituly. Zda tomu bude skutečně tak se informujte u vedoucího kruhu. Vystavovatel je povinen zkontrolovat si, zda byl psovi proveden zápis o výsledku posouzení do jeho průkazu původu. Pokud se tyto výsledky v kruhu nezapisují, je nutné vyhledat výstavní kancelář, kde Vám zápis provedou. Vystavovatel naopak není povinen nechat si provést zápis o výsledku posuzování do PP svého psa (zejména v případě horšího než očekávaného výsledku.

 

Co vzít sebou na výstavu?
S sebou na výstavu si nezapomeňte vzít především: průkaz původu psa, očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině a potvrzením veterináře, že je váš pes klinicky zdráv a Vstupní list, kterým se prokážete u vchodu na výstavu. Doporučujeme také přibalit speciální výstavní vodítko (tenké vodítko i obojek v jednom – k dostání v chovatelských potřebách nebo přímo na výstavě), misku a vodu pro psa, deku, na které bude moct Váš pes odpočívat během dlouhých minut nebo i hodin čekání .

 

Jakých titulů mohu u svého buldočka dosáhnout?
Na základě ocenění z výstav mohou psi dosáhnout udělení titulu šampion. Šampionátů máme hned  několik druhů. Šampionáty jsou jak národní, mezinárodní i klubové  

I. Mezinárodní šampion krásy FCI (C.I.B)
 Pes či fena musí pro získání titulu Mezinárodního šampióna krásy obdržet čtyři čekatelství mezinárodního šampionátu krásy (CACIB) ve třech různých zemích, od třech různých rozhodčích, bez ohledu na počet účastněných psů. Mezi prvním a posledním CACIB musí uplynout minimálně období jednoho roku a jednoho dne.

II. Národní šampionáty

Český junior šampion krásy
Udělení titulu je podmíněno získáním tří čekatelství, od dvou různých rozhodčích, ve věku 9 – 24 měsíců, z toho nejméně dvě čekatelství musí být získána ve třídě mladých (CAJC)a jedno (CAC) může být získáno ve třídě otevřené, mezitřídě a vítězů.
Český šampion krásy
Udělení titulu Český šampion je podmíněno získáním čtyř čekatelství CAC ČR, z toho nejméně dvou na mezinárodní výstavě. Předepsaný počet čekatelství je třeba získat nejméně ve dvou výstavních sezónách a nejméně od dvou rozhodčích.

Český veterán šampion
Získá ho pes či fena, který obdrží třikrát, od dvou různých rozhodčí, ocenění „výborný“ ve třídě veteránů, z toho minimálně jednou na výstavě mezinárodní. Započítávají se výstavy v ČR.

Český grand šampion
Aby pes či fena obdržel tento titul, musí již být nositelem titulu Český šampion krásy, poté musí třikrát, od dvou různých rozhodčí, ve třídě šampionů (vítězů) získat čekatelství CAC. Jedno čekatelství musí být získáno na výstavě mezinárodní.
III. Klubový šampion
České  republice máme dva kluby pro francouzské buldočky, které zaštiťuje ČMKU. Každý z těchto klubů má své podmínky pro udělení titulu Klubového šampiona. Tento titul je určen pouze pro psy majitelů, kteří jsou členy daného klubu.
V případě udělení titulu Klubový šampion KFB, z.s. platí tyto podmínky:
Tento titul může získat pes nebo fena, kteří jsou v majetku chovatele, jenž je členem KFB, z.s.
Získání tohoto prestižního titulu je  podmíněno dosažením předepsaného počtu bodů( PSI 150 bodů, FENY s ohledem na možnou březost 120 bodů). Body je možné získat z klubových, speciálních, národních, mezinárodních, evropských nebo světových výstav.
Podmínky k získání titulu Klubový šampion KFB, z.s. najdete na http://kfb.cz/klubsamp.html 
Podmínky k získání titulu Klubový šampion MSBMK najdete na http://msbmk.cz/UserFile/files/tiskopisy/klub.samp._bod._tab_doplneni.pdf

 

Jaké klubové akce KFB - Klub francouzských buldočků, z.s. pořádá?
Náš klub pořádá během roku výstavy, bonitace i setkání s buldočky a jejich majiteli. V druhé polovině května se můžete přihlásit na Speciální výstavu spojenou s bonitací a v polovině září na Klubovou výstavu. Druhá bonitace pak následuje v průběhu měsíce října.
Klub také pořádá tzv. setkání s buldočky. První setkání je spojeno se Speciální výstavou a bonitací – tzv. Víkend s buldočkem. Druhé setkání pak nese název „ Mikulášská nadílka“, která je pořádána na přelomu listopadu a prosince.
Všechny pořádané akce v daném roce můžete najít na webových stránkách klubu
( http://kfb.cz/akce.html ).
Propozice a přihlášku na jednotlivé výstavy a setkání najdete na klubových stránkách v sekci tiskopisy (  http://kfb.cz/tiskopisy.html ) v dostatečném předstihu před uzávěrkami výstav.Kdo se může přihlásit na výstavu pořádanou klubem?
Na výstavu KFB se může přihlásit KDOKOLI, kdo vlastní francouzského buldočka s PP. Podmínkou účasti NENÍ být členem některého z klubů.

 

Kdo se může stát sponzorem výstav a akcí pro buldočky pořádaných  KFB-Klubem francouzských buldočků, z.s.?

Sponzorem našich akcí se může stát KDOKOLI – člen klubu, nečlen, firma. V případě zájmu nás kontaktujte na emailu vystava.kfb@centrum.cz nebo na tel: 722 298 923 (Iva Dvořáková).
Klub za sponzorování těchto akcí nabízí zveřejnění loga firmy či reklamu v ročence zdarma, vyvěšení banneru na akci, vyhlašování sponzorů během akce, fotografie a report z akce. V případě oboustranné domluvy a prostorové možnosti i možnost postavení stánku.

 

Kdo může získat prestižní titul Klubový šampion KFB?

Tento titul může získat pes nebo fena, kteří jsou v majetku chovatele, jenž je členem KFB.
 ohledem na možnou březost 120 bodů). Body je možné získat z klubových, speciálních, národních, mezinárodních, evropských nebo světových výstav.
Podmínky k získání titulu Klubový šampion KFB najdete na http://kfb.cz/klubsamp.html 

Pro zájemce o CHOV


Co je bonitace?
Bonitace je odborná chovatelská činnost, která na základě posouzení rodokmenové hodnoty bonitovaného jedince a na základě poznatků o exteriérových, povahových a zdravotních přednostech, nedostatcích a vadách v porovnání s platným standardem FCI slouží k určení jeho chovné upotřebitelnosti. Je vodítkem pro výběr chovných párů,tj. pro zařazení do chovu.

 

Jaké  jsou  podmínky absolvování bonitace v KFB – Klubu francouzských buldočků, z.s.?
Bonitace se může zúčastnit pouze pes s průkazem původu, který absolvoval klubovou nebo  speciální výstavu pořádanou KFB nebo MSBMK, minimálně ve třídě mladých, a její výsledek má zapsaný v průkazu původu. Bonitace se mohou zúčastnit jedinci ve věku minimálně 12 měsíců. S účinností od 1.1.2018  zapsané zdravotní/veterinární vyšetření  luxace pately, resp. doložení  zprávy veterinárního lékaře provádějícím toto vyšetření, s výsledkem stupně luxace pately max. 2.
K bonitaci se poutá také bonitační řád, který by si měl každý majitel před jejím absolvováním přečíst (http://kfb.cz/bonitacni.html )Jaký je průběh bonitace?
Na bonitaci je pejskovi ověřen čip. Pejsek je dále zvážen, změřen a nastupuje před bonitační komisi, kde je posouzen dle platného standardu a bonitační karty. Pes musí umět chodit u levé nohy, vydržet ve výstavním postoji, nechat si sáhnout na zuby a u samců na varlata. Pes nesmí být agresivní a nemocný. Nejsou připuštěny žádné chirurgické zákroky, které by měnily exteriér psa. Informace o bonitaci  v propozicích na  http://kfb.cz/bonitacepropozice.pdf
Po úspěšném absolvování bonitace bude rodokmen bonitovaného jedince odeslán bonitační a výstavní referentkou k přeregistraci na ČMKU. ČMKU pak zašle přeregistrovaný rodokmen na adresu majitele psa doporučeně a za poplatek jím stanovený.

Po přeregistraci bonitovaného pejska zašle ČMKU spolu s rodokmenem  Knihu odchovů v případě fenky, či Knihu krytí v případě psa pro zaznamenávání dalších skutečností daného jedince a sním spojené.
Přeregistraci rodokmenů má na starost paní Truksová z ČMKU. V případě potřeby urychlení přeregistrace rodokmenů či nedoručení rodokmenu ji můžete kontaktovat na emailu truksova@cmku.cz nebo na tel: 234 221 374

 

Kdy může být poprvé chovný jedinec použit do chovu?
Chovná fenka může být poprvé připuštěna ve věku 15 měsíců a naposledy v den dosažení stáří 8 let. Chovný pes může poprvé krýt po dovršení věku 15 měsíců. viz Zápisní řád ( http://kfb.cz/zapisni.html )

 

Jak získat mezinárodně chráněný název chovatelské stanice?

Majitel feny, který má v plánu chovat, si musí VČAS zaregistrovat chráněný název chovatelské stanice. Čitelně vyplněný formulář s 6ti navrhovanými názvy zašlete na adresu ČMKU (Maškova 3, 182 53 Praha 8).
Formulář je ke stažení na http://www.cmku.cz/cz/formulare-136.
Přijetí elektronického dokumentu dosud není možné. Přiznání mezinárodně chráněného názvu se vyřizuje nejprve na ČMKU - porovnání s rejstříkem spravovaným ČMKU a potom na FCI. Počítejte s dobou vyřízení minimálně 3 měsíce. Majitelem mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice může být pouze jedna právně způsobilá osoba s trvalým bydlištěm v ČR, tedy ne manželé nebo dítě do 18 let. Název není vázán na určité plemeno psa, proto jej volte s ohledem na možnou změnu chovaného plemene v budoucnosti.  
Podrobnosti viz „ Směrnice pro registraci chovatelských stanic „ - http://www.cmku.cz/cz/rady-a-predpisy-cmku-152#k_7
Certifikát je zasílán na dobírku, ceny jsou uvedené v ceníku - http://www.cmku.cz/cz/cenik-151  Osobní převzetí je možné po předchozí telefonické dohodě v úřední dny.

 

Co udělat pro to, aby fenka měla štěňátka?
Vlastníte-li fenku s PP, pro zařazení do chovu je potřeba:

1)  absolvování klubové nebo speciální výstavy, kterou pořádá KFB nebo MSBMK, minimálně ve třídě mladých. Její výsledek je nutné si nechat zapsat do průkazu původu.
Přehled akcí pořádaných klubem najdete na http://kfb.cz/akce.html
Propozice a přihlášky na výstavy pořádané kluby jsou ke stažení na http://kfb.cz/tiskopisy.html

2)  úspěšné absolvování bonitace a získání tak statusu CHOVNÁ
S účinností od 1.1.2018  zapsané zdravotní/veterinární vyšetření  luxace pately, resp. doložení  zprávy veterinárního lékaře provádějícím toto vyšetření, s výsledkem stupně luxace pately max. 2.
Poplatek za bonitaci v případě, že jste člen klubu 550,-  nečlen 900,-
Rodokmen bonitované fenky bude bonitační referentkou odeslán k přeregistraci na ČMKU. ČMKU pak zašle přeregistrovaný rodokmen na adresu majitele psa doporučeně a za poplatek jím stanovený.
Propozice ke stažení na http://kfb.cz/bonitacepropozice.pdf
Přihláška ke stažení na http://kfb.cz/bonitaceprihlaska.pdf

3)  Zaslat s dostatečným předstihem před tím, než očekáváte hárání své fenky „Žádost o vystavení krycího listu“ vybranému regionálnímu poradci chovu a zaplatit příslušný poplatek. V případě, že jste člen klubu 320,- ; nečlen 2000,-.
Platnost krycího listu je 1 kalendářní rok. V případě použití krycího listu a nezabřeznutí fenky krycí list propadá a majitel feny ho odesílá svému regionálnímu poradci chovu po zjištění neúspěšného nakrytí. V případě neabsolvování krytí si majitel feny může požádat svého regionálního poradce chovu o prodloužení jeho platnosti na další rok. V případě nevyužití krycího listu ani po prodloužení, krycí list propadá. Majitel feny ho odesílá svému regionálnímu poradci chovu.
Žádost je ke stažení na http://kfb.cz/krycilist.pdf
Kontakt na regionální poradce chovu na http://kfb.cz/kolegium.html

4)  Regionální poradce chovu, kterému jste zaslali Žádost o krycí list, Vám zpětně zašle vyplněný a potvrzený Krycí list, bez kterého nesmí být krytí provedeno, dále Hlášení vrhu, které budete potřebovat vyplnit a odeslat do 7mi dnů po narození štěňátek a Žádanku o čísla zápisu, kterou odešlete ve věku štěňat 3-4 týdny na adresu ČMKU, Maškova 3
Praha 8 – Kobylisy, 182 53.

5)  K vybranému krycímu pejskovi si vezmete sebou i Krycí list, který si necháte, po úspěšném krytí, od majitele pejska potvrdit datem krytí a jeho podpisem. Bez něho nemůžete krytí uskutečnit a bez potvrzení majitele psa není tento dokument platný!

 

Jak postupovat po narození štěňátek?
1)  Po narození štěňátek zašlete do 7mi dnů vyplněné Hlášení vrhu, které Vám bylo zasláno spolu s krycím listem, ve dvou kopiích – jednu hlavnímu poradci chovu, druhou svému regionálnímu poradci chovu.
Kontakty na HPCH a jednotlivé regionální poradce chovu najdete na http://kfb.cz/kolegium.html

2)  Ve věku štěňátek 3-4 týdny zašlete 2x vyplněnou Žádanku o čísla zápisu na adresu ČMKU, která je napsána v hlavičce žádanky. ČMKU Vám zpětně zašle jednu Vámi vyplněnou Žádanku doplněnou o čísla zápisu štěňat. Tu si ponecháte a předáte regionálnímu poradci chovu při kontrole vrhu.

3)  Ve věku 5- 6 týdnů štěňátek se zkontaktujete s vaším veterinárním lékařem, který štěňátka vyšetří, naočkuje, očipuje, a také s vaším regionálním poradcem chovu, se kterým se domluvíte na kontrole vrhu, která by se měla uskutečnit v 7mi týdnech před odchodem štěňátek do nových domovů. Bez kontroly vrhu nesmí být štěňátka vydána!
K veterinárnímu lékaři si sebou vezmete i Krycí list, na který Vám na druhé jeho straně veterinární lékař potvrdí čipování štěňat.

4)  Proběhne kontrola vrhu regionálním poradcem chovu KFB. Ten vypíše veškeré potřebné dokumenty, zkontroluje prostředí, matku se štěňaty. Poradce po Vás bude vyžadovat Krycí list s potvrzením veterinárního lékaře o  čipování, štítky čísla čipů pro nalepení do Zápisu o kontrole vrhu, Žádanku o čísla zápisu a Vámi vyplněnou knihu odchovů, která Vám byla zaslána spolu po přeregistrování Vaší fenky po bonitaci na ČMKU.

 

Co udělat pro to, aby můj pes měl štěňátka?
Vlastníte-li psa s PP, pro použití do chovu je potřeba:
1)  absolvování klubové nebo speciální výstavy, kterou pořádá KFB nebo MSBMK, minimálně ve třídě mladých. Její výsledek je nutné si nechat zapsat do průkazu původu.
Přehled akcí pořádaných klubem najdete na http://kfb.cz/akce.html
Propozice a přihlášky na výstavy pořádané kluby jsou ke stažení na http://kfb.cz/tiskopisy.html

2)  úspěšné absolvování bonitace a získání tak statusu CHOVNÝ
S účinností od 1.1.2018  zapsané zdravotní/veterinární vyšetření  luxace pately, resp. doložení  zprávy veterinárního lékaře provádějícím toto vyšetření, s výsledkem stupně luxace pately max. 2.
Poplatek za bonitaci v případě, že jste člen klubu 550,-  nečlen 900,-
Rodokmen bonitovaného pejska bude bonitační referentkou odeslán k přeregistraci na ČMKU. ČMKU pak zašle přeregistrovaný rodokmen na adresu majitele psa doporučeně a za poplatek jím stanovený.
Propozice ke stažení na http://kfb.cz/bonitacepropozice.pdf
Přihláška ke stažení na http://kfb.cz/bonitaceprihlaska.pdf

3)  prezentujte svého pejska nejen na výstavách, klubových i jiných akcích, klubové inzerci, aby si ho všimlo co nejvíce chovatelů. Zalíbí-li se Váš krycí pes majiteli chovné feny, zkontaktuje Vás pro možnost zapsání do Žádosti o krycí list a dalších podmínkách krytí. Při krytí je důležité potvrdit krycí list vypsáním jména a iniciál psa, který kryl a dále je potřeba vše stvrdit vlastnoručním podpisem majitele feny i majitele psa.

4)  V případě, že Váš pejsek kryl fenku a narodila se po něm štěňátka, která byla přihlášena k zápisu, je majitel psa povinen uhradit Klubu poplatek ve výši 70,- Kč za každé štěně narozené v daném roce. Složenku s vepsaným poplatkem a dobou splatnosti zasílá hlavní poradce chovu na adresu majitele psa. Majitel psa tento poplatek již nevyžaduje po majiteli kryté feny. Vždy vyčkejte na zaslání složenky od HPCH.

 

Jaký je krycí poplatek?
Hned na úvod je důležité říci, že výše krycího poplatku není nikterak stanovena! Vždy záleží na majiteli krycího psa, za jakou výši poplatku nabídne pejska ke krytí a zda vůbec danou fenu nakryje.
Výše krycího poplatku může mít několik možností – uvádím zde nejčastěji používané pro vytvoření představy. Vždy záleží na majiteli krycího psa a jeho dohodě s majitelem kryté feny.
Mezi nejčastější možnosti patří: Krycí poplatek v určité výši za každé štěně odchované v 7mi týdnech věku. Výše poplatku je dána barvou krycího psa, jeho rodokmenem, výsledky z výstav či kvalitou jeho potomků.
Další možností je tak zvaná  „platba na ruku“ při připouštění. Opět se výše krycího poplatku řídí několika kritérii, např. dovozem z ciziny, kvalitou jedince,výstavními úspěchy a podobně. V případě nezabřeznutí fenky či narození jednoho štěněte majitel krycího psa většinou nabízí další krytí téže feny zdarma. Není to však pravidlem a vše záleží na domluvě mezi majitelem psa a majitelem feny!Jak probíhá kontrola vrhu?
Kontrola vrhu je prováděna regionálním poradcem chovu nebo hlavním poradcem chovu v místě odchovu štěňátek u majitele feny. Kontrola vrhu se provádí v 7mi týdnech stáří štěňat. Majitel feny se předem domluví s poradcem chovu o termínu jejího provedení.
Poradce chovu zkontroluje výživný i fyzický stav feny a místo odchovu štěňátek. Dále zkontroluje výživný, fyzický i exteriérový stav štěňátek, jejich socializaci a exteriérové vady.
Dále zkontroluje čipy a pomůže chovateli s administrativou potřebnou pro vydání průkazu původu. V zápisu o kontrole vrhu kontrolující poradce chovu sepíše všechny zjištěné skutečnosti o matce, štěňátkách a prostředí, ve kterém žijí.

 

   Cestování a obchodování se psy do zahraničí

Jaké  jsou  podmínky cestování  se  zvířaty v zájmovém chovu?

Cestování se zvířaty v zájmovém chovu je možné pouze za podmínek stanovených nařízením Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 576/2013, o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu a o zrušení nařízení (ES) č. 998/2003.

Zvířata v zájmovém chovu jsou definována jako psi, kočky, fretky a ostatní zvířata vyjmenovaných skupin

 

Co se rozumí neobchodním přesunem zvířat v zájmovém chovu (tj. „cestováním“)?
- Neobchodní přesun zvířete v zájmovém chovu je takový přesun, jehož cílem není prodej ani převod vlastnictví zvířete.
- Zvíře v zájmovém chovu po celou dobu neobchodního přesunu doprovází svého majitele, který je uveden v identifikačním dokladu zvířete, nebo fyzickou osobu, kterou majitel písemně zmocnil, aby jeho jménem neobchodní přesun zvířete provedla (dále jen „oprávněná osoba“).
Maximální počet zvířat druhů pes, kočka nebo fretka, která mohou majitele nebo oprávněnou osobu v rámci jednoho neobchodního přesunu doprovázet, je 5 ks zvířat.
Výjimka z maximálního počtu zvířat
Maximální počet zvířat těchto druhů může být v rámci jednoho neobchodního přesunu vyšší než pět, pokud jsou splněny všechny následující podmínky:
a) účelem neobchodního přesunu těchto zvířat je účast na soutěžích, výstavách nebo sportovních akcích či přípravě na tyto akce,
b) majitel nebo oprávněná osoba předloží písemné potvrzení dokládající, že tato zvířata jsou přihlášena k účasti na akci nebo jsou registrována u sdružení pořádajícího takové akce,
c) tato zvířata jsou starší šesti měsíců.
Pokud majitel nebo oprávněná osoba cestuje s více než pěti zvířaty těchto druhů a nesplňuje podmínky pro uplatnění výjimky, musí být splněny veterinární požadavky pro obchodní přesuny.

 

Za jakých podmínek mohu cestovat NEOBCHODNĚ se psem z České republiky do členských států EU/ export psa?
Pro cestování se psy, kočkami a fretkami z České republiky do členských států EU musí být splněny následující požadavky:

  • Identifikace zvířete
Pes, kočka a fretka musí být označeni mikročipem. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo oprávněná osoba zajistit při každé kontrole odpovídající čtecí zařízení. Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.
POZOR! Při cestování do Chorvatska musí být zvíře označeno mikročipem.
Zvíře musí být označeno před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.

 

  • Pas zvířete v zájmovém chovu
Pes, kočka a fretka musí být doprovázeni pasem zvířete v zájmovém chovu (dále jen „pas“). Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou.
Chovatel pas získá u soukromého veterinárního lékaře, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou, a kterému byl vydán "doklad o schválení a registraci". Požadované podmínky pro schválení jsou uvedeny v žádosti o schválení.
Pas pro Českou republiku, jehož vzor je uveřejněn ve vyhlášce č. 610/2004 Sb., může být chovatelům pro zvířata vydáván pouze do 28. prosince 2014. Po tomto datu nesmí být pas podle tohoto vzoru soukromým veterinárním lékařem zvířeti vystaven. Pas do tohoto dne chovateli vydaný je však i nadále platný.
Počínaje 29. prosincem 2014 musí soukromý veterinární lékař pro psy, kočky a fretky vystavovat pouze nové pasy vyrobené podle vzoru ve vyhlášce č. 313/2014 Sb.

 

  • Očkování proti vzteklině
Pes, kočka a fretka musí být očkováni proti vzteklině, a to od 12 týdnů stáří. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. Očkování proti vzteklině musí být provedeno inaktivovanou vakcínou obsahující alespoň 1 mezinárodní jednotku (norma WHO), nebo rekombinantní očkovací látkou.
Pro účely cestování se zvířetem se považuje očkování proti vzteklině za platné:
a. 21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem považováno za poslední pro základní očkování,
nebo
b. ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování (platnost očkování je dána výrobcem). Toto přeočkování je však považováno za základní, pokud neexistuje veterinární doklad potvrzující předchozí očkování.

 

  • Ošetření proti echinokokům (tj. odčervení)
Před vstupem na území Velké Británie, Irska, Malty a Finska musí být psi ošetřeni proti echinokokům, tj. odčerveni.
Ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno soukromým veterinárním lékařem ve lhůtě 120 - 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jím být potvrzeno do pasu.
V pase musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být praziquantel.

 

  • Cestování s mláďaty neočkovanými proti vzteklině z České republiky do ostatních členských států
Členské státy mohou udělit výjimku z povinného očkování proti vzteklině pro mláďata psů, koček a fretek do stáří 12 týdnů, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.
Dále mohou členské státy povolit cestování s mladými psy, kočkami a fretkami ve věku mezi 12 – 16 týdny, kteří již byli očkováni proti vzteklině, ale toto očkování není ještě platné.
Informace o podmínkách cestování s mláďaty psů, koček a fretek do jednotlivých členských států EU jsou na internetových stránkách Evropské komise.

 

  • Poznámka
Při obchodování se psy, kočkami a fretkami musí být zvířata navíc doprovázena veterinárním osvědčením, a dále potvrzením soukromého veterinárního lékaře, že 48 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.
Tyto požadavky pro obchodování musí být splněny i při neobchodním přesunu v případě, že:
- majitel nebo oprávněná osoba cestuje s více než pěti zvířaty, která nejsou přihlášena k účasti na soutěžích, výstavách nebo sportovních akcích či přípravě na tyto akce;
- zvíře v zájmovém chovu není při neobchodním přesunu doprovázeno svým majitelem nebo oprávněnou osobou (tj. zvíře cestuje „samo“).

Zdroj: webové stránky Státní veterinární  správy,
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/cestovani/i-cestovani.html
(v platnosti od 29.12.2014)

 

Za jakých podmínek mohu cestovat se psem z členských států EU do České republiky/ import psa?
Pro cestování se psy, kočkami a fretkami do České republiky z členských států EU musí být splněny následující požadavky:

1. Identifikace zvířete
Pes, kočka a fretka musí být označeni mikročipem. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo oprávněná osoba zajistit při každé kontrole odpovídající čtecí zařízení.
Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.
Zvíře musí být označeno před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.

2. Pas zvířete v zájmovém chovu
Pes, kočka a fretka musí být doprovázeni pasem zvířete v zájmovém chovu (dále jen „pas“). Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země a pořadovým číslem.

3. Očkování proti vzteklině
Pes, kočka a fretka musí být očkováni proti vzteklině, a to od 12 týdnů stáří. Očkování proti vzteklině musí být provedeno inaktivovanou vakcínou obsahující alespoň 1 mezinárodní jednotku (norma WHO), nebo rekombinantní očkovací látkou. Očkovací látka podávaná v členském státě musí být registrována.
Pro účely cestování se zvířetem se považuje očkování proti vzteklině za platné:
a. 21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem považováno za poslední pro základní očkování,
nebo
b. ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování (platnost očkování je dána výrobcem). Toto přeočkování je však považováno za základní, pokud neexistuje veterinární doklad potvrzující předchozí očkování.

4. Výjimky z povinného očkování proti vzteklině pro mláďata psů, koček a fretek při vstupu na území České republiky
4.1. Vstup mláďat psů, koček a fretek mladších 12 týdnů
Česká republika umožňuje vstup mláďat mladších 12 týdnů neočkovaných proti vzteklině, pokud jsou splněny následující požadavky:
4.1.1. Mláďata jsou provázena svou matkou, na níž jsou závislá
a. matka musí být označena mikročipem, který splňuje ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Označení tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011,
b. matka musí být provázena pasem,
c. matka musí mít platné očkování proti vzteklině potvrzené v pasu, které bylo provedeno před narozením mláďat.
4.1.2. Mláďata ve věku mezi 8 a 12 týdny cestující již bez matky
a. mládě je označeno mikročipem, který splňuje ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785,
b. mládě je doprovázeno pasem,
c. majitel nebo oprávněná osoba předloží podepsané prohlášení, že mládě od narození až do okamžiku neobchodního přesunu nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty druhů vnímavých ke vzteklině.
4.2. Vstup mláďat psů, koček a fretek ve věku mezi 12 a 16 týdny Česká republika povoluje vstup mláďat ve věku mezi 12 a 16 týdny očkovaných proti vzteklině, i když toto očkování ještě nenabylo platnosti (tj. od očkování ještě neuplynulo 21 dní), pokud jsou splněny následující požadavky:
a. mládě je označeno mikročipem, který splňuje ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785,
b. mládě je doprovázeno pasem,
c. mládě je očkováno proti vzteklině,
d. majitel nebo oprávněná osoba předloží podepsané prohlášení, že mládě od narození až do okamžiku neobchodního přesunu nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty druhů vnímavých ke vzteklině.
POZOR! Pokud je mládě psa, kočky nebo fretky po dovozu do České republiky převáženo do jiného členského státu EU, musí být před opuštěním ČR již platně očkováno proti vzteklině (vyjma případu, kdy mládě přes Českou republiku pouze tranzituje).

5. Poznámka
Při obchodování se psy, kočkami a fretkami musí být zvířata navíc doprovázena veterinárním osvědčením- TRACES, a dále potvrzením soukromého veterinárního lékaře, že 48 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.
Tyto požadavky pro obchodování musí být splněny i při neobchodním přesunu v případě, že:
- majitel nebo oprávněná osoba cestuje s více než pěti zvířaty, která nejsou přihlášena k účasti na soutěžích, výstavách nebo sportovních akcích či přípravě na tyto akce;
- zvíře v zájmovém chovu není při neobchodním přesunu doprovázeno svým majitelem nebo oprávněnou osobou (tj. zvíře cestuje „samo“).


Zdroj: webové stránky Státní veterinární  správy,
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/cestovani/i-cestovani.html
(v platnosti od 29.12.2014)

 

Jaká jsou opatření v případech, kdy zvíře v zájmovém chovu nesplňuje stanovené podmínky?
Pokud kontroly prováděné příslušnými celními nebo veterinárními orgány odhalí, že zvíře v zájmovém chovu nesplňuje obecné a specifické požadavky EU a požadavky českých právních předpisů, použije příslušný orgán jednu z následujících možností:
- zvíře odešle zpět do země nebo na území, z něhož bylo odesláno, nebo
- zvíře izoluje pod úřední kontrolou po dobu nezbytnou pro dosažení souladu se stanovenými podmínkami, nebo
- v krajním případě, pokud navrácení zvířete není možné nebo jeho izolace není z praktických důvodů proveditelná, nařídí utracení zvířete v souladu s příslušnými vnitrostátními pravidly týkajícími se ochrany zvířat v zájmovém chovu při usmrcování.
Výše uvedená opatření se provádějí na náklady majitele a majitel ani oprávněná osoba nemají nárok na finanční odškodnění.


Zdroj: webové stránky Státní veterinární  správy,
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/cestovani/i-cestovani.html
(v platnosti od 29.12.2014)

 

Jaké jsou možnosti přepravy psa (např. autem, letadlem) a jaké podmínky musí být splněny?
Pokud jde o přepravu zvířete autem, legislativně je upraven pouze požadavek, že při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena jak bezpečnost řidiče, přepravovaných osob a zvířat, tak bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Zákon už však dále nespecifikuje, jak konkrétně má být tento požadavek zrealizován a jakými bezpečnostními prvky má být auto vybaveno. Na trhu je velká nabídka ochranných prvků, jako jsou například autopásy, různé oddělovací přepážky, autosítě nebo přepravky do kufru.
Při vlastní cestě by se měly dělat přestávky, v létě je třeba dát pozor na dehydrataci a přehřátí zvířete -  proto je důležité zvíře pravidelně napájet. Pokud bývá zvířeti v autě nevolno a zvrací, je možné v lékárně zakoupit léky, které zvracení potlačují, a podat je zvířeti před cestou dle doporučení uvedeného v příbalovém letáku.
Pokud jde o leteckou přepravu, v kabině letadla společně se svým majitelem (jako „kabinové zavazadlo“) mohou většinou cestovat pouze kočky a psi malých plemen, v ostatních případech jsou zvířata přepravována v nákladovém prostoru letadla (a to buď jako „odbavené zavazadlo“ nebo jako „zboží“ tzv. cargo) - výjimku tvoří záchranářští a policejní psi ve službě a asistenční psi pro cestující se zdravotním postižením, kteří jsou zpravidla přepravováni v kabině letadla. Vzhledem k tomu, že podmínky přepravy se u jednotlivých leteckých společností liší (a ne všechny letecké společnosti přepravu zvířat vůbec umožňují), je potřeba se na konkrétní možnosti a podmínky přepravy předem informovat u příslušné letecké společnosti.


Zdroj: webové stránky Státní veterinární  správy,
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/cestovani/i-cestovani.html
(v platnosti od 29.12.2014)

 

Barva žíhaná

Srst má tmavé až černé zbarvení, ale musí v ní být vidět znatelná základní barva - fawn.

Barva fawn

Je základní barvou francouzského buldočka. Je to zbarvení  od bílé kávy přes všechny odstíny až po červenou. Současně může být s tmavou maskou nebo bez ní.

Strakoš fawn

Zbarvení srsti je převážně bílé barvy a plotny barvy fawn. Buldoček může mít tmavou masku nebo může být bez ní.

 

Strakoš žíhaný

Srst je bílé barvy a plotny jsou tmavého až černého zbarvení. V tmavých plotnách musí být znatelná základní barva - fawn. Úplně bílí jedinci se přiřazují k barvě žíhaný strakoš.

Výstavy a bonitace

Klub pořádá každoročně dvě výstavy a dvě bonitace. Jarní výstava je spojená s bonitací, kdy si členové klubu mohou v jeden den splnit podmínky chovnosti. Podzimní výstava i bonitace jsou pořádány každá samostatně.

Setkání s buldočky

Mezi další oblíbené klubové akce patří dvě víkendová setkání s buldočky. Již poněkolikáté se scházíme v pátek a v sobotu před jarní výstavou. Druhé setkání se koná v předvánočním čase při tzv. Mikulášské nadílce.